Program Aktywności Lokalnej Program Aktywności Lokalnej Program Aktywności Lokalnej Wolontariusze w PAL Józefińska Program Aktywności Lokalnej Program Aktywności Lokalnej Program Aktywności Lokalnej PAL „Sikorki" - Pierwszy piknik integracyjny Program Aktywności Lokalnej Program Aktywności Lokalnej Program Aktywności Lokalnej Program Aktywności Lokalnej Program Aktywności Lokalnej Program Aktywności LokalnejWarsztaty WenDo

Monika Stachańczyk @ pon., 08/12/2014 - 06:34

W listopadzie odbyły się warsztaty WenDo, które są metodą przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Podczas warsztatów uczestniczki mogły dowiedzieć się jak w każdej sytuacji: w miejscu publicznym, na ulicy, w pracy, w domu - przestać czuć się bezradną i bezbronną a także, jak reagować na przemoc. Dzięki WenDo mogły wzmacnić poczucie pewności siebie oraz poczucie własnej wartości. 

Czytaj całość »


Ruszcza na grzybobraniu!

Magdalena Baartus... @ pt., 31/10/2014 - 13:31

W dniu 04.10.2014 r.wybraliśmy  się na grzybobranie do lasów w Bukownie . Podczas leśnego spaceru natknęliśmy się m.in. na podgrzybki, kozaki i maślaki.

Po zebraniu prawie pełnych koszy wyruszyliśmy do miejsca biwakowania, gdzie mogliśmy rozkoszować się naturą, zjeść pyszną kiełbaskę z ogniska i skosztować przysmaków przygotowanych przez uczestników. Wyjazd był bardzo udany i wszyscy byli zadowoleni. Oby więcej takich spotkań!

Czytaj całość »


Działo się w Ruszczy

Magdalena Baartus... @ pt., 29/08/2014 - 14:23

W dniu 04. 07.2014r. odbyło się spotkanie integracyjne zainicjowane przez lidera grupy ogrodniczej. Mieszkańcy na wspólne grillowanie przygotowali przekąski, razem piekli kiełbasy. Systematycznie odbywają się warsztaty ogrodnicze, warsztaty z rękodzieła , funkcjonuje kącik prasowy, odbyło się również spotkanie animatorów lokalnych z mieszkańcami osiedla Ruszcza dotyczące dalszych planów oraz omówienia rozwiązań MPK.

W dniu 26.07.2014r. zostało zorganizowane wyjście do ZOO, w którym uczestnikami byli mieszkańcy osiedla Ruszcza w Krakowie.

Czytaj całość »


SUKCES!!! NOWY ROZKŁAD MPK W RUSZCZY

Magdalena Baartus... @ pt., 04/07/2014 - 13:55

Bardzo ważną i długo oczekiwaną zmianą jest nowy rozkład linii 111 (http://rozklady.mpk.krakow.pl). Od 30.06.2014 r. autobus został dostosowany do oczekiwań mieszkańców i wjeżdża każdorazowo do Ruszczy, czyli aż 16 razy dziennie (dotychczas do Ruszczy autobus wjeżdżał ok 5 razy dziennie). 

Kolejnym krokiem (mamy nadzieję) milowym w poprawie komunikacji miejskiej mającej sprzyjać niwelowaniu wykluczenia terytorialnego mieszkańców Ruszczy był pomiar tunelu łączącego Wadów z Ruszczą. Pozytywny pomiar doprowadził do przejazdu próbnego autobusu linii 110 przez tunel, który odbył się w dniu 18.06.2014 r. W wizjach lokalnych uczestniczyli przedstawiciele ZIKiT, przedstawiciele MPK, przedstawiciel Rady Dzielnicy XVIII, przedstawiciele Stowarzyszenia „Bezpieczna Ruszcza i Przyjaciele”, a także mieszkańcy Ruszczy oraz pracownicy PAL. Władze rozważają możliwość uwzględnienia próśb mieszkańców odnośnie przejazdu autobusu 110 do Ruszczy. Takie rozwiązanie pozwoliłoby na bezpośredni dojazd do Nowej Huty.

Czytaj całość »


TRUSKAWKOWY CZERWIEC

Magdalena Baartus... @ pt., 04/07/2014 - 13:20

TRUSKAWKOWY CZERWIEC

W naszym PALu czerwiec upłynął bardzo smacznie, aktywnie, plenerowo i truskawkowo. Odbyły się spotkania integracyjne, warsztaty ogrodnicze, warsztaty z rękodzieła, spotkania partnerskie. 

W ramach współpracy zostało podpisane porozumienie pomiędzy MOPS a Ośrodkiem Kultury Nowa Huta oraz liderem grupy rękodzieła oraz porozumienie pomiędzy MOPS a Radą Dzielnicy XVIII.

W dniu 17.06.14 r. odbyło się "Święto Truskawki"  organizowane przez Klub "Karino" w Chałupkach. Dwie uczestniczki warsztatów z Rękodzieła Artystycznego zostały zaproszone do udziału w konkursie na "Najsmaczniejsze ciasto truskawkowe". Dziękujemy za wspaniałą zabawę oraz pyszne wypieki z sezonowymi owocami. 

Czytaj całość »


Święto Chleba

Magdalena Baartus... @ pon., 02/06/2014 - 11:54

W dniu 31.05.2014r. kilkuosobowa grupa uczestników PAL wzięła udział w imprezie plenerowej z cyklu „Chata wiejska z tradycjami”, która odbyła się w os. Chałupki.

Czytaj całość »


Zaproszenie na występ zespołu baletu współczesnego

Magdalena Baartus... @ śr., 28/05/2014 - 14:13

Zachęcamy wszystkich do udziału w występie amerykańskiego zespołu baletu współczesnego „Agnieszka Laska Dancers”. Zakupione bilety przeznaczone będą na wakacyjne zajęcia dla dzieci, którymi zajmuje się Fundacja "Fruwająca Ryba". Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej.

Link do strony:

http://ukryteskrzydla.pl/balet-odkrywa-skrzydla-nowej-huty/

Czytaj całość »


Ruszcza tętni życiem!

Magdalena Baartus... @ pt., 16/05/2014 - 12:54

W Ruszczy - dzieje się..

A co u nas nowego?

Uczestniczki z  rękodzieła rozwinęły skrzydła i postanowiły pokazać innym swoje piękne wyroby. Odbyły się 2 wystawy prac:

1) W dniu 8.03.2014r. odbyła się wystawa towarzysząca imprezie z okazji Dnia Kobiet w ramach współpracy z Klubem „Karino” działającym przy Nowohuckim Ośrodku Kultury Kraków-Nowa Huta 

Czytaj całość »


Piknik Rusiecki

Aneta Badecka @ czw., 08/08/2013 - 06:48

W minioną niedzielę, 4 sierpnia w ogrodach plebańskich w Ruszczy odbył się „Piknik Rusiecki” zorganizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – w ramach Programu Aktywności Lokalnej „Razem zmieniamy” we współpracy z ks. Proboszczem Andrzejem Kott z parafii św. Grzegorza oraz Stowarzyszeniem „Bezpieczna Ruszcza i Okolice”. Piknik udało się zorganizować przede wszystkim dzięki zaangażowaniu wielu mieszkańców os. Ruszcza i uczestników Programu Aktywności Lokalnej.

Czytaj całość »


Co słychać w Ruszczy?

Aneta Badecka @ śr., 15/05/2013 - 11:37

W Ruszczy zawitała wiosna, świat zawirował - paleta barw i dźwięków cieszy oko i ucho najbardziej wybrednych koneserów przyrody.

A co u nas nowego? W okresie wiosennym zajęcia rekreacyjno-sportowe znalazły sporą rzeszę zwolenników. Zajęcia odbywają się we wtorki, czwartki, piątki  oraz w miarę możliwości w weekendy.

Systematycznie we wtorki prowadzone są także zajęcia z rękodzieła  artystycznego.

Zajęcia z języka włoskiego odbywają się w każdy czwartek. Liczna grupa 12 - osobowa spotyka się by szlifować piękny i dźwięczny język.

Z inicjatywy mieszkańców został uruchomiony Klub Malucha. Comiesięczne spotkania dla rodziców i dzieci zaczęły cieszyć się dużym zainteresowaniem. Kolejne zajęcia odbędą się w dniu 16.05.2013r. i będą poprowadzone jak zawsze w sposób kreatywny przez Panią Katarzynę - mieszkankę os. Ruszcza. Zapraszamy wszystkich chętnych ze swoimi pociechami. Zajęcia plastyczne doskonale wpływają na rozwój dziecka a przy tym pozwalają rodzicom choć na chwilę puścić wodze fantazji i przenieść się w świat najmłodszych.

 

Czytaj całość »
logo POKL MOPS UE