Program Aktywności Lokalnej Program Aktywności Lokalnej Program Aktywności Lokalnej Program Aktywności Lokalnej Program Aktywności Lokalnej Program Aktywności Lokalnej Program Aktywności Lokalnej Program Aktywności Lokalnej Program Aktywności Lokalnej Program Aktywności Lokalnej Program Aktywności Lokalnej Wolontariusze w PAL Józefińska PAL „Sikorki" - Pierwszy piknik integracyjny Program Aktywności LokalnejProgram Aktywności Lokalnej SIEMASZKI "Sami dla siebie"

Paulina Gosek @ pt., 13/04/2012 - 10:10

MOPS Kraków Filia nr 2, ul. Radzikowskiego 37, w ramach projektu „Pora na aktywność" realizuje Program Aktywności Lokalnej (PAL) „Sami dla siebie” skierowany do społeczności lokalnej ulicy Ks. Siemaszki w Krakowie, którą łączy wspólne miejsce zamieszkania. Celem programu jest aktywizacja społeczna i wzrost integracji mieszkańców oraz zachęta do podjęcia działań wyzwalających kreatywność, inicjatywę do samoorganizacji. Poprzez uczestnictwo w projekcie społeczność lokalna otrzyma możliwość zaangażowania się w przekształcanie swojego otoczenia w miejsce bardziej przyjazne oraz włączy się w działania skierowane do wszystkich mieszkańców ulicy.

 

PAL nie jest gotowym produktem – to otwarta przestrzeń działań

 

to właśnie od Państwa zależy jaki będzie jego ostateczny kształt,

co zostanie zorganizowane oraz co po nim ostatecznie pozostanie –

 

czekamy na wszelkie propozycje, sugestie, pomysły.

 

 

W ramach projektu uruchamiamy Punkt Aktywności Lokalnej, a w nim planujemy wspólnie organizować:

 

- pomoc dzieciom i młodzieży w nauce – przyjdź jeśli chcesz uzyskać pomoc lub sam możesz ją zaoferować

- punkt informacji obywatelskiej – przyjdź jeśli nie wiesz jak rozwiązać jakiś problem, chętnie pomożemy

- klub dla dzieci i młodzieży, a w nim różne kółka zainteresowań (plastyczne, komputerowe, warsztaty dramy, konwersacje z języków obcych, zajęcia ruchowe, sportowe i inne…) – dla wszystkich którzy posiadają wolny czas i chcieliby go ciekawie spędzić lub posiadają umiejętności, którymi chętnie podzielą się z innymi w ramach warsztatów/zajęć

- klub dla dorosłych, a w nim różne kółka zainteresowań – dla dorosłych w każdym wieku, którzy ciekawie i w miłym towarzystwie chcieliby spędzić odrobinę czasu

- bezpłatny dostęp do Internetu – dysponujemy 3 komputerami wyposażonymi w stałe łącze internetowe

 

Cyklicznie organizować będziemy również:

- debaty obywatelskie

- spotkania informacyjne dla mieszkańców na temat działalności PAL oraz innych instytucji z terenu Krakowa

- spotkania z przedstawicielami instytucji działającymi na terenie dzielnicy, m.in. policja, straż miejska, radni dzielnicy IV

- spotkania integracyjne

- spotkania okolicznościowe

- spotkania grupy liderskiej

- działania o charakterze środowiskowym, m.in. wspólne porządkowanie rejonu ul. Ks. Siemaszki.

 

Udział we wszystkich proponowanych zajęciach i inicjatywach jest bezpłatny!

 Przyjdź, zobacz, porozmawiaj!!!

 

 

A to zrobiliśmy do tej pory:

 

Pracę ze społecznością lokalną rozpoczęliśmy od przeprowadzenia anonimowych ankiet z mieszkańcami ulicy w miesiącach kwiecień i maj 2011r. Uzyskaliśmy ponad 200 wypełnionych kwestionariuszy. Wyniki przeprowadzonych badań przedstawiliśmy podczas debat obywatelskich zorganizowanych w dniach 26.10.2011r. i 09.11.2011r. W trakcie debat, w których uczestniczyli także przedstawiciele Rady Dzielnicy, miała miejsce burzliwa dyskusja dotycząca problemów występujących w lokalnej społeczności.

 

Z inicjatywy mieszkańców zorganizowaliśmy akcję sprzątania suchych liści znajdujących się w okolicy budynku przy ul. Ks. Siemaszki 31. Zebraliśmy ok. 30 worków suchych liści.

 

Wspólnie z mieszkańcami, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie spotkania, zorganizowaliśmy w dniu 07.12.2011r. imprezę integracyjną pn. „Dzień Sąsiada”. W ramach spotkania odbyły się zajęcia artystyczne dla dzieci, zabawy i konkursy, a ciekawe rytmy portugalskie i żydowskie zaprezentował zespół muzyczny Alfama. W spotkaniu uczestniczyli zarówno najmłodsi jak i seniorzy. Przygotowane atrakcje spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem osób biorących udział w spotkaniu.

 

W czasie karnawału zorganizowaliśmy spotkanie integracyjne pn. „Karnawałowe Rozmaitości”, które odbyło się 16.02.2012r. tj. w Tłusty Czwartek. Zorganizowaliśmy zabawy i konkursy dla dzieci, zajęcia plastyczne. Wszyscy uczestnicy spotkania świetnie bawili się przy karnawałowej muzyce – aranżacje znanych i lubianych przebojów przygotował zaprzyjaźniony muzyk-pianista. Słodki poczęstunek zapewniła nieodpłatnie cukiernia „Szarlotka”. Serdecznie dziękujemy!

 

 

Kontakt:
MOPS Kraków Filia Nr 2
ul. Radzikowskiego 37
tel.: 12 636 77 98
w godz.: 7.30 - 15.30

 

Punkt Aktywności Lokalnej „Sami dla siebie”

ul. Ks. Siemaszki 31
czynne od poniedziałku do piątku 

 

Godzinny otwarcia

poniedziałki - 8:00-17:00

wtorki - 10:00-18:00

środy 7:30-19:00

czwartki 10:00-18:00

piątki 10:00-18:00

Tel. kom. 697 129 887

 

Pracownicy:

Paulina Gosek – Aspirant Pracy Socjalnej - Animator Lokalny

Jadwiga Jowicz Mocny – Aspirant Pracy Socjalnej 


logo POKL MOPS UE