Program Aktywności Lokalnej Program Aktywności Lokalnej Program Aktywności Lokalnej Program Aktywności Lokalnej Program Aktywności Lokalnej Wolontariusze w PAL Józefińska PAL „Sikorki" - Pierwszy piknik integracyjny Program Aktywności Lokalnej Program Aktywności Lokalnej Program Aktywności Lokalnej Program Aktywności Lokalnej Program Aktywności Lokalnej Program Aktywności Lokalnej Program Aktywności LokalnejAkcja wymiany surowców wtórnych na sadzonki

Anna Półtorak @ pt., 12/05/2017 - 10:15

W dniach 21 i 22 kwietnia na Placu Centralnym obchodzono Dni Ziemi. Z tej okazji odbyła się coroczna zbiórka surowców wtórnych, za oddanie których można było otrzymać sadzonki kwiatów i drzew. Po raz czwarty w akcji wziął udział Program Aktywności Lokalnej Złota Jesień Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie.

Mieszkańcy od początku roku zbierali plastikowe butelki, aby w rezultacie móc upiększyć ogrody powstające przed ich blokami. Udało się zebrać 1320 butelek, za które otrzymano 33 sadzonki (w tym pelargonie, cisy, ozdobne porzeczki oraz sadzonki kwiatów domowych).

PAL nawiązał współpracę z okolicznymi hotelami, które przekazały około 120 butelek. Pomysł zrodził się na tydzień przed finałem i spotkał się z pozytywnym odbiorem oraz obietnicą pomocy w przyszłym roku, za co serdecznie dziękujemy Hotelowi Grand Felix i Arka Hotels.

Mieszkańcy bloków 11a i 11b na os. Złotej Jesieni systematycznie działają na rzecz poprawy wizerunku swoich bloków. W 2016 r. wzięli udział w Konkursie Ogrody Nowej Huty realizowanym przez Centrum Kultury Norwida. Aktualnie toczą się prace przygotowawcze do realizacji projektu przy współpracy z Zarządem Budynków Komunalnych oraz Zarządem Zieleni Miejskiej. Efektem będzie powstanie ogrodu wraz z miejscem do zabawy dla dzieci, którego w najbliższym otoczeniu brakuje. W listopadzie 2016 r. zasadzone zostały rośliny od frontu budynków, w planie jest także ustawienie ławek, uporządkowanie roślinności poprzez częściowe przesadzenie na tył budynków (głównie tuje, które tworzyć będą ogrodzenie). ZZM zobowiązał się do przekazania drewnianych elementów, które służyć będą jako mini plac zabaw dla dzieci, powstanie piaskownica, a także kuchnia drewniana wraz ze stolikami i krzesełkami. Warto dodać, iż mieszkańcy przed blokami posiadają własne ogródki, o które dbają z wielką starannością, a które zostały ujęte w projekcie w taki sposób, aby tworzyły całość.

Udział w akcji recyklingowej stanowi zatem konsekwentne działanie mieszkańców, pozwala na upiększanie otaczającej ich przestrzeni bez dużych nakładów finansowych.


logo POKL MOPS UE